İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yabancı film
  3. Yeşil Rehber Filmi İzle

Yeşil Rehber Filmi İzle

Yeşil-Rehber

Yeşil Rehber Filmi İzle

Irkçılık eskiden olduğu gibi günümüzde de maalesef ki devam etmekte. Dünyanın çeşitli bölgelerinden alınan yurtlarından zorla alınmış bulunduğu ülkede hayvan muamelesi gören insanlar sırf ten rengi gibi basit bahanelerle işkence gördü, ailesinden alıkoyuldu, öldürüldü. Bunları yapan kişiler yıllarca içimizde dolaştı. Şu an ırkçılığın izle her ne kadar kayboluyor gibi görünse de şiddetin ve ölümün kokusunu duymak güç değil. İşte size ırkçılığı anlatabilecek bir şaheser daha. Çünkü ne kadar konuşsak az olduğunu biliyoruz. Bir şeylerin düzelmesi gerektiğini de biliyoruz. Bu nedenle ırkçılık karşıtı birçok film daha gelecek; insanların eşit olduğu tüm kalplere yayılmadıkça yönetmenleri mürekkebi eksilmeyecek.

Yeşil Rehber Filmi İzle

2019 Oscar En İyi Film Ödülü alan, yönetmenliğini Peter Farelly’in yaptığı “Green Book”(Yeşil Rehber)

Amerika’da yayınlandıktan bir hafta sonra Türkiye de vizyona girdi. Filmde özellikle ırkçılığa dikkat çekmeye çalışılmış. İtalyan asıllı Tony  ve Dr. Don Shirley arasında geçen filmde, piyanist Dr. Don Shirley turne kapsamında ırkçı insanların yaşadığı güney kesime gitmek için Tony’i şoförü olarak işe alır.

Amerika’da ikinci sınıf olan Tony ve 3. sınıf olan Dr. Don Shirley’in sekiz haftalık seyahati böyle başlıyor. 1960’lı yılların sınıf ayrımı tüm sahnelerde karşımıza çıkıyor. Memurundan halkına kadar yerleşmiş bu ön yargılar zinciri, bu iki yolcunun sürekli karşısına çıkacaktır.

Dr. Don Shirley ile vakit geçiren Tony’nin siyahilere karşı önyargısının kırılması ve bu ikili arasında iyi bir dostluk kurulması filmi daha cazip hale getiriyor. Yeşil Rehber, yol üzerinde kalabileceği otelleri pansiyonları ve restoranları gösteren bir harita. Dönemin bir çok işletmesinin içeri girmesine dahi izin vermediği siyahilerin belirli rotalardan geçmesi gerekir.

Bir üstünlük mücadelesi vardır. Don Shirley gittiği çoğu yerde kötü muameleyle ve şiddetle karşılaşır. Buna rağmen turneye devam eder çünkü bir farkındalığın oluşmasını istiyordur.

Şu an bir çok ülkede insanlar Amerika’ya gitmek, onların kültürünü benimsemek istiyor.

Yeşil Rehber Filmi İzle Yeşil Rehber Filmi İzle

Kültür dediğim de yarım asırda oluşmuş yapay değerler bütünü. Ülkelerin çağdaşlığa adım attıkları zamanlarda Avrupa ve Amerika’nın kendi ırkından olmayan insanları birçok haktan mahrum yaşattığını biliyoruz. Ne komiktir ki sömürdüğü birçok halkı yurdundan, ailesinden, düşüncelerinden alıkoyduğu yetmiyormuş gibi toplumsal dayatmalarla artık pes dedirten hikayelere konu oluyor. Karanlık ve zulüm dolu geçmişlerinden pek rahatsızlık duymamaları da ayrı bir ironi. Günümüzde bile doğu ülkelerindeki kaostan beslenen Amerika’nın yüzyıllar boyu devam edecek bu siyasi ve sosyal anlayışı, daha birçok filme konu olacağa benziyor.

Olanca gerçekliğiyle önümüze serilen, 1960’lı yılları iyi vurgulayan yapıt geçmişin acı ırkçılığını bir kez daha karşımıza çıkarıyor. Yönetmeninin en iyi eseri olan bu film, oyuncu kadrosunun uygunluğu ve hikayesinin orijinalliğiyle, bazı eleştirmenlerin olumsuz yorumlarına rağmen Oscar ödülünü kucaklamıştır

Alınan Mesaj

Aslında anlatılan hikayede kendimize birçok payı çıkarabiliriz. Dünyada herkesin eşit yaşama hakkına sahip olduğu kimsenin dini, ırkı ve ten rengi gibi sebeplerle küçülmediği, Dünyada sadece iki ayrımın olduğu ve bunun da iyi ve kötü ayrımı olduğunu mükemmel bir şekilde anlattı. Imdb puanı ve aldığı Oscar ödülü ile izlenmeye değer olduğunu kanıtlamıştır

Yorum Yap

Yorum Yap